sestdiena, 2012. gada 31. marts

Oslo ar bērniem pavasarī. Praktiskas un bilžu piezīmes.

Tātad mēs - ģimene ar trīs gadus vecu meitu un septiņus mēnešus vecu dēlu - bijām ceļojumā uz Oslo marta vidū. Tur dzīvo mana draudzene, pie kuras mēs pavadījām vakarus un nakšņojām. Oslo ir nedaudz siltāks kā Rīgā, taču kā jau martā dienas iesila tikai līdz kādiem +7 grādiem. Ja brauc ar zīdaini, kurš ik pa brīdim ir jāpabaro ar krūti, tad vēl aukstākā laikā tas varētu būt sarežģīti - sameklēt veikalu, muzeju vai citu telpu; pavasarī diskrētai krūtsbarošanai var izmantot arī pilsētas skvērus un nav jāsalst.

Oslo sabijām trīs dienas un katru dienu mēs veicām nelielu ekskursiju pa iepriekš izplānotu maršrutu. Mājas pametām ap 10 no rīta un atgriezāmies ap 16. Bijām bruņojušies ar diviem ratiem - vieni zīdainim, otri (vieglāki) trīsgadniecei. Pa ceļam atpakaļ uz dzīvokli Amēlija parasti ratos izgulēja diendusu, jo mēs visus iecerētos maršrutus izstaigājām ar kājām (stumjot ratus), izņemot vienu braucienu ar autobusu uz attālo brīvdabas muzeju.

Dodoties ikdienas gaitās, vienmēr sagatavojām pudelēs līdzi siltu dzērienu un sasmērējām maizītes. Oslo ir dārga pilsēta vidējam latvietim, un mūsu šī brauciena budžetā nebija paredzētas laiskas kafijošanas un pusdienošanas ārpus mājas. Tādēļ līdzpaņemtās uzkodas un silts dzēriens enerģijas atjaunošanai noderēja gan meitai, gan mums pašiem.

Pirmās dienas maršruts
Pa Karl Johans Gate (gājēju/veikalu iela) uz karaļa pili, tālāk uz ostmalu, rātsnamu (kurā tiek pasniegtas Nobela Miera prēmijas) un Akershus cietoksni.
Karl Johans Gate

Pie karaļa pils. Trāpījām uz kolorītu jauniešu performanci - viņi filmēja paši sevi no attālāk mugursomā ielikta iPhone.


Fonā Akershus cietoksnis

Ielu "mākslas" pārstāvji un aksesuāri


Otrā diena
Pakistāniešu rajona audumu un dārzeņu veikali, Opernams, Āzijas pārtikas preču veikali.

Šajā dienā saules nebija nemaz, pūta auksts vējš un viss bija pelēks. Tas viss kopā veidoja skaistu fonu brīnišķīgajam Operas namam. Man ļoti patika gan pati ēka, gan interjers, gan gaisā esošā noskaņa. Amēlija arī bija sajūsmā, viņa skrēja pa Operas sienām, staigāja pa izciļņiem, lēca pa pakāpieniem un staroja no prieka.

Trešā diena
[ar autobusu turp un atpakaļ] Oslo Brīvdabas muzejs, Universitāte, hipsteru rajons Grunelokka (kas man stipri atgādināja Berlīnes Prenzlauer Berg).

Brīvdabas muzejs man ļoti patika. Atšķirībā no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, Oslo muzeja teritorijā var apskatīt ne tikai senās mājas, kur cilvēki dzīvoja skalu gaismā un gulēja uz briežādām, bet arī 20. gadsimta tipiskus Norvēģijas iedzīvotāju namus. Atsevišķa izstādes telpa veltīta arī 19. gadsimta pārtikušo ģimeņu bērnu rotaļlietām. Rokdarbniecēm tur ir, kur pamielot acis!Muzeja teritorijā izbūvēta arī lauku sēta, kas precīzi atspoguļo konkrēta Norvēģijas reģiona iedzīvotāju dzīvesveidu un iedzīvi 1950. gadā. Cik es sapratu, dzīvojamā māja ir nojaukta un atgādāta uz muzeju, kur uzslieta par jaunu ar autentisku iekārtojumu. Apkārt mājai izkārtotas pārējās saimniecības ēkas - klēts, kūts, šķūnis. Kūtī dzīvo īsti dzīvnieki, kurus bērni var aptaustīt un samīļot. Turpat arī staigā mājas saimniece piecdesmito gadu (lauku) stila drēbēs un rūpējas par dzīvniekiem, aprunājas ar apmeklētājiem. Savukārt dzīvojamā mājā skan radio ar vecām dziesmām un meita vāra kafiju. Idilliska noskaņa!

Brīnišķīgs uzskates materiāls bērniem - no kurienes rodas olas

Pie 1950. gada lauku sētas piederas arī traktors, uz kura katrs interesents var uzkāpt un izspaidīt visus kloķus uz nebēdu

Oriģināls benzīntanks

Koloniālo preču veikals. Kristiānija, apm. 18. gs.

 

Taču visvairāk šajā muzejā man patika 1865. gada mūra māja, kas reiz atradās Oslo pilsētā Wessels gate 15, līdz to 1999. gadā nojauca, pārveda uz brīvdabas muzeju un uzcēla no jauna, bet šoreiz jau kā vēstures liecību. Mājai ir trīs stāvi un tajos iekārtoti dzīvokļi, kas ataino 20. gadsimta dažādu sabiedrības slāņu dzīvi gan šajā konkrētajā namā, gan pilsētā vispār. Mani burtiski apbūra šī māja ar visiem dzīvokļiem, kas katrs iekārtoti citā stilā un citai ģimenei, no kurām daļa ģimeņu ir reālas, daļa - fiktīvas, taču atspoguļo laikmeta garu. Diemžēl man nav nevienas bildes no šī brīvdabas muzeja eksponāta, ja tā var teikt par veselu māju, bet šeit var īsi palasīt par šo namu un turpat zemāk ir saites uz aprakstiem un fotogrāfijām no minētajiem dzīvokļiem (sk. The Apartments).

Ceturtās dienas rītā mēs devāmies mājās. 

Man ļoti patika Oslo, savā ziņā man tā šķiet līdzīga Rīgai, jo ir neliela, centrs ir kompakts un tajā pašā laikā tur ir daudz skaistu apskates vietu. Es gribēšu aizbraukt vēl. Kad būs siltāks un vairāk spīdēs saule!


17 comments:

 1. Paldies! Vai apskates objekti bija juusu pasu atlasiiti, vai draudzenes ieteikti? Jaa, opera mums arii loti patiiik un Norveegijas cenas, pat mums, pie Zviedrijas cenaam pieradushajiem, likas salidzinoshi augstas :) ne tik loti, lai vienmer nemtu celjamaizi liidzi, bet tik ljoti, lai spetu novertet, ka Zviedrija ir leeta :))

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Draudzene iedeva karti, pateica, kas kur atrodas un mēs paši tad gājām un skatījāmies, kas mums ir pa spēkam.
   Bet par kafejnīcām runājot - pat ja ne augstās cenas, to apmeklējums šobrīd (ziemā un ar zīdaini) mums bija sarežģīts no cita viedokļa - Filips pamatā visu laiku gulēja (brīnums! :)) un gulēja silti satīts, ja mēs ietu kaut kur kafijot, viņš būtu jāattuntulē, lai nesakarst, un tad viņš mostos un vairs nebūtu paredzams, cik ātri aizmigs. Līdz ar to mēs mīļā miega labad visu laiku uzturējāmies laukā.

   Dzēst
 2. Jaukas bildes :) Es ar rudenī biju Oslo un pašu centru izbraukāju ar riteņiem. Ja brauksi vēlreiz noteikti iesaku palūkoties arī ārpus Oslo vai ja tikai pa pašu pilsētu, tad noteikti aiziet/ aizbraukt arī līdz Vīgelāna parkam.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Ārpus Oslo mums nebija plānā, jo tad ir vajadzīgs auto un divi autokrēsliņi - uzreiz sarežģās plānošana. Ja brauc no Rīgas ar auto (ar prāmi līdz Zviedrijai un tad tālāk ar auto), tad noteikti Norvēģijā ir simtiem skaistu vietu.
   Vīgelāna parkā esmu bijusi pirms padsmit gadiem, bet toreiz kā pusaudzim man tas negāja īpaši pie sirds. Bet būs jāaizbrauc vēlreiz un ar citām acīm tas jāapskata. Paldies par ideju!

   Dzēst
  2. Vīgelāna parks man visupirms ļoti patika kā parks pēc savas būtības - tur visādi soliņi, stūrklakas, utt.. ideāla vieta, kur izstaigāties, izskrieties, paēst ārā pusdienas, utt. Nu arī paša parka objekti ir, protams, gana interesanti un kolorīti. Esmu bijusi tur gan ar kājām, gan riteni tur, siltā laikā un tādā pavēsākā - abejādi ir forši. :)

   Dzēst
 3. Cik skaists ceļojums jums bijis! taisni vai sagribējās aizbraukt..

  AtbildētDzēst
 4. Paldies! Kā man patika tās muzeju bildes, un tā leļļu virtuvīte! Brīnišķīgi.

  AtbildētDzēst
 5. Burvīgs ceļojums un vēl burvīgāks apraksts ar vizuālo papildinājumu!Paldies!

  AtbildētDzēst
 6. kas ilgi nāk, tas labi nāk - dikti gaidīju Tavu ceļojuma aprakstu :)
  Paldies par tik izsmeļošu foto un stāstu, līdz šim par Oslo zināju tikai tik, cik Elīna (mūsu dziedošā bitīte - Singingbee) stāstīja savos Norvēģijas stāstos, nu vēl papildus info :) tikpat kā pati pabijusi :)))

  AtbildētDzēst
 7. Super ceļojums un apraksts arī ''garšīgs''. Un man liekas, ka pelēks laiks Ziemeļvalstij tieši piestāv - kā nekā Norvēģija! :) Ceru arī kādreiz turp aizbraukt!
  Paldies par foršo atstāstu!

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Vispār man kā reiz Norvēģija asociējas ar koši zaļām un zilām krāsām, jo tāda ir šī zeme vasarā. Zaļi meži un zilas, ledusaukstas kalnu upes. Biju reiz tādā vasaras braucienā pa Norvēģijas laukiem, un atmiņā man tas palicis kā viens no skaistākajiem ceļojumiem!

   Dzēst
 8. Mūsu Brīvdabas muzejā ir arī 20.gs. jaunsaimnieku sēta, kas iekārtota moderni, ja salīdzina ar visām citām tur pieejamajām, - ar radio, telefonu utml atribūtiem. Atrodas gan pavisam tālākajā galā, līdz kurienei reti kad izdodas aizstaigāt. Vismaz mums. :)

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Paldies par ziņu! Esot Oslo Brīvdabas muzejā tieši nodomāju, ka siltākā laikā vajadzēs arī uz Rīgas muzeju aizbraukt.

   Dzēst
 9. Jauks ceļojums :)
  Mēs bijām Oslo pagājuš' gad' martā. Zinot cik viņa ir dārga, tad tikai uz weekendu. Patrāpījās pasakaini saulainas dienas ar mazu sniega daudzumu. Dēlam vislabāk patika vikingu muzejs, man pašai Vīgelāna parks, vīram viss kas bija apskatāms un ko paspējām apskatīt par pāris dienām.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Re, tad tomēr nākamajā reizē būs man tas Vīgelāna parks vēlreiz jāapskata! Un vikingu muzejs jau stāv sarakstā tam laikam, kad puika būs lielāks :)

   Dzēst